Odamız

ODAMIZIN TANITIMI

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO), 1926 yılında kuruldu.

1964 yılında Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için ilk çalışmalar KUTSO bünyesinde yapıldı.

1966 yılında Kütahya’nın zengin kömür potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla Seyitömer Termik Santralinin kurulmasında aktif rol oynayan KUTSO, 1971 yılında Kütahya/Gediz’de yaşanan deprem felaketinin ardından ilçeye, 200 öğrenci kapasiteli yurt yaptırdı.

1977 yılında Kütahya’nın dış pazarlara açılması ve dış finansmanın ilimize gelmesi amacıyla 21 kişilik bir heyet ile Avrupa turu yapıldı, aynı süreçte Kütahya ilindeki çini imalatçılarının bir araya gelerek kurduğu Çinikoop hayata geçirildi.

1982 yılında Kütahya Devlet Hastanesine tam teşekküllü 32 oda ve yoğun bakım ünitesi kazandırıldı.

1997 yılında Kütahya Ticaret Borsasının kurulması aşamasında öncülük etti.

1998 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği finansmanı ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Atatürk Anadolu Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lisesi kazandırıldı.

1999 yılında KUTSO finansmanı ile kurulan Kütahya Gümrük Müdürlüğü binası, müdürlüğün hizmeti sona erdiğinden dolayı,  Kütahya Valiliği hizmetine sunuldu.

1999 yılında KUTSO web sitesi açıldı, ayrıca, üyelerin ürünlerini sergileyebilmeleri amacıyla, Sergi Binası kuruldu.

2000 yılında ülkemizdeki tüm şehitlerin anısına, Şehitler Anıtı ve Parkı açıldı.

2001 yılında KUTSO tarafından restore edilen tarihi Kütahya Konağı, halen yöresel lezzetlerin sunulduğu bir restoran olarak hizmet vermektedir.

2001 yılında başlayan kalite yolculuğu, halen TSE ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile devam etmektedir.

2003 yılında, ortaklık kültürünün iyi bir örneği olan ve bugün Kü-Blok markası ile Türkiye’de ilk ve özel üretim yapan, Kütahya Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu.

2006-2007 yıllarında, Kütahya 2.Organize Sanayi Bölgesi kurulması için öncülük etti.

2008 yılında, Akredite Oda Belgesini alan KUTSO, aynı yıl KUTSO Marka Tescil Belgesi’ni aldı.

2008 yılında, yeni binasında hizmete başladı.

2009 yılında Dumlupınar Üniversitesi ile işbirliği yapılarak, Tasarım Teknokent A.Ş.’ye ortak oldu.

2010 Kütahya Çavdarhisar Aizanoi antik kentinde TÜRSAB ve TOBB katkılarıyla Anemon Oteli açılmasına öncülük etti.

2011 yılında, üyelerin de finansal katkı sağladığı KUTSO Anaokulu Kütahya’ya kazandırıldı. Yine aynı yıl, üyelerin çalışmalarına kolaylık sağlaması amacıyla, KOSGEB Kütahya Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne hizmet binasında yer tahsisi yapıldı.

Yine 2011 yılında, Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) A.Ş.’ye,  Afyonkarahisar ABİGEM A.Ş.’ye ortak olundu.

2013 yılında;

KUTSO’nun 14 meslek komitesine ve girişimci kurullarına hizmet binası içerisinde ayrı çalışma odaları tahsis edildi.

KUTSEV (Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı) kuruldu.

KUTSO Ehrami Karaçam Hatıra Ormanı oluşturuldu.

KUTSO Endüstri Meslek Lisesi inşa edildi.

Zafer Bölgesel Havalimanında, KUTSO tarafından TOBB çatısı altındaki tüm oda ve borsa mensuplarının yararlanacağı CIP salonu tahsis edildi.

14 meslek komitesi, 34 meclis üyesi, 9 yönetim kurulu üyesi bulunmaktadır.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Çeçenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile kardeş oda protokolüne sahiptir.

KUTSO, 4 farklı yayını eğitim ve kültür hizmeti olarak kazandırmıştır.

Rengârenk Kütahya-Ahmet Yakupoğlu

Boğaziçi – Ahmet Yakupoğlu

Türkçe’nin Sırları – Nihad Sami Banarlı

Kütahya Sanatçıları – Uğur Türkmen-Kadir Güler

 1926 yılında kurulan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, 1953 yılında ilk hizmet binasına kavuştuğunda üye sayısı sadece 600 idi. 1964 yılında Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için ilk çalışmalar KUTSO bünyesinde yapıldı.

1965 yılında Orta Anadolu Odalar Birliği Bölgesel Toplantısının Kütahya’da yapılması ilimiz ve odamız için ilk büyük başarı oldu. 1966 yılında Kütahya’nın kömür potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla Seyitömer Termik Santralinin kurulmasında aktif rol oynayan KUTSO, 1971 yılında ilimiz ilçesi Gediz’de yaşanan deprem felaketinin ardından ilçemize, 200 öğrencinin barınabileceği tam teşekkülü yurt binası yaptırdı.

1973 yılında ilimize bir yüksek öğrenim kurumunun kazandırılması için faaliyete geçen KUTSO, bu çalışmasının ürünü aynı yıl, Anadolu Üniversitesi’ne bağlı fakültelerin öğretime kazandırılması ile aldı.

1977 yılında Kütahya’nın dış pazarlara açılması ve dış finasmanın ilimize gelmesi amacıyla 21 kişilik bir heyet ile Avrupa turu yapıldı, aynı süreçte Kütahya ilinin çini imalatçılarının bir araya gelerek kurduğu Çinikoop hayata geçirildi.
1982 yılında Kütahya Devlet Hastanesine tam teşekküllü 32 odanın ve yoğun bakım ünitesinin kazandırılması yine KUTSO’nun başarıları arasına girdi.

1997 yılında ilimize Kütahya Ticaret Borsasının kurulması aşamasında öncülük yapan KUTSO, 1998 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği finansmanıyla ile Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Atatürk Anadolu Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lisesini kazandırdı. 1998 yılında KUTSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konsey Başkanları Toplantısını Kütahya’da yaptı.
KUTSO, 1999 yılında ilimizin ihtiyaçları ve dış ticaret potansiyeli düşünülerek odamız finansesi ile Kütahya Gümrük Müdürlüğü kuruldu. Ancak 1999 yılı içerisinde yaşadığımız deprem felaketlerinden sonra söz konusu hizmetimiz Kütahya ili Kriz Merkezi olarak Kütahya Valiliği Hizmetine sunuldu.

2000 yılında ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kast eden hain emel sahiplerinin yarattığı terör ortamında şehit olan tüm asker ve polislerimiz için Kütahya Hava Tugayından tahsis edilen 650 dönümlük bir alanda Şehitler Anıtı ve Parkı Projesini hayata geçiren KUTSO, 2001 yılında itibaren müşterilerine/üyelerine her zaman üstlendiği lider kurum olma amacına uygun olarak ISO standartlarında hizmet üretmeyi ve bu temel standartları değişime açık ve çağdaş yönetim sistemlerini, sanayicimize ve özellikle küçük ve orta boy işletmelerimize yaygınlaştırılması amacıyla ISO 9002 hizmet standartlarını uygulamaya başladı.
2006-2007 döneminde ilimizde Kütahya İkinci Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli kuruluşlar ile işbirliği yaparak, çalışmalarda aktif olarak yer almıştır.

2008 yılı itibariyle yeni hizmet binasına taşınarak, üyelerine ve Kütahyaya daha kusursuz, kaliteli ve hızlı hizmet vermek amacıyla faaliyetlerine devam etmiştir.

2001 yılından bu yana gururla taşıdığımız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesi’ne sahip sayılı Ticaret ve Sanayi Odalarından olan Odamız, sürekli iyileştirme bilinciyle yaptığı çalışmalara bir yeni başarı daha ekleyerek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından verilen “Akredite Oda” unvanını kazanmıştır.