KUTSO’DA MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI

 

Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği kapsamındaki bilgilendirme toplantısı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

Toplantı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kütahya İl Müdürü Hüsnü Balcı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürü İsmail Sayar, KOSGEB İl Müdürü Yaşar Yıldırım sunumunda gerçekleşti.

 

KUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin, Meslek Komitesi Başkan ve üyelerinin, katıldığı toplantı, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılışın ardından, bilgilendirme sunumları yapıldı.

 

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, yaptığı konuşmada, yerel ve bölgesel işletmelerin gelişmesi, ülke ekonomisinin geliştirilmesi için, iş dünyasının daha çok üretim, daha çok yatırım, daha çok istihdam katkısı sağlaması gerektiğini belirtti. Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği’nin, mikro ve küçük işletmeler ile KOBİ’lerin büyümesi ve geliştirilmesi için önem taşıdığını, değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu ifade etti.

 

Açılış konuşmasının ardından, İŞKUR Kütahya İl Müdürü Hüsnü Balcı ile İŞKUR Uzmanı Erkut Tok, İşbaşı Eğitim Programı (İEP), programa başvuru ve katılım koşulları, programın uygulama şekli, işverenlere sunulan teşvikler hakkında bilgi verdi.

 

SGK Kütahya İl Müdürü İsmail Sayar, Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere sağlanan destekler, Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım yapan işletmelere verilen teşvikler, söz konusu teşviklerin uygulamaları konularında bilgi paylaştı.

 

KOSGEB Kütahya İl Müdürü Yaşar Yıldırım ile KOSGEB Uzmanı Mustafa Balçın, işletmelerin ve KOBİ’lerin yararlanabileceği fuar, yurt dışı iş gezisi, tanıtım, nitelikli eleman istihdamı, danışmanlık, tasarım, sınai mülkiyet, enerji verimliliği alanlarındaki çeşitli destek programları, uygulamalı girişimcilik eğitimleri, desteklere başvuru şartları hakkında bilgi sundu.

 

Bilgilendirme sunumlarının ardından, yetkililer tarafından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

 

 

 

 

Haber: KUTSO Basın