http://www.yatirimdestek.com
T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisleri uzmanlarının derlemiş olduğu devlet destekleri hakkında bilgiler ve güncel gelişmeler www.yatirimadestek.com adlı sitemizde yer alacaktır. 170den fazla çeşit devlet desteği ve 500den fazla doküman içeren sitemizde, destek mekanizmaları hakkında mevzuat değişiklikleri günü gününe takip edilebilmektedir.

http://www.trademap.org
TradeMap, İsviçre Uluslararası Ticaret Merkezi tarafından kurulmuş, dünyadaki şirketlere ve ticareti destekleyen kuruluşlara, uluslararası pazarlar hakkında bilgiler sunan bir şirkettir ve trademap.org web sitesine ücretsiz üye olunabilmektedir. 220 ülkeye ve 5.300 adet ürüne dair dış ticaret verilerine, GTİP(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodu kullanarak ulaşılabilmektedir. Yurt dışı pazarlama ile uğraşan şirketlerimize hedef pazar belirlemede faydalı olacağını düşünmekteyiz.

http://kobi.tobb.org.tr
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ait olan Kobi Bilgi Sitesi’nde KOBİ’lerimize yönelik; Şirket İşlemleri, İzinler, Vergiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Destek ve Teşvikler, Finansa Erişim, Kalite ve Belgelendirme, Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik, İş Geliştirme, KOBİlere Yönelik AB Bilgileri, Ar-Ge ve İnovasyon, KOBİ’lere Yararlı Bilgiler, Bilgi Bankası gibi bölümler altında çeşitli bilgiler sunulmaktadır.

http://www.ibp.gov.tr
T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Bilgi Platformu’na ait olan bu sitede; ihracat ile ilgili eğitim programları, başvuru kaynakları, pazar geliştirme-ülke masaları, ticari fırsatlar ve çeşitli sektörel bilgilere ulaşabilirsiniz. İhracat yapmayı planlayanlar veya hâlihazırda ihracat yapanlara, bu siteyi incelemelerini öneririz.

http://www.yoikk.gov.tr/
YOIKK(Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu) web sitesinin yatırımcı rehberi bölümü, Türkiye de yasal ve idari düzenlemeler kapsamında yatırımcılar tarafından ihtiyaç duyulan bilgilere kolay erişim imkânı sağlamaktadır. Yatırımcı rehberi bölümünden, Vergi ve teşvikler, istihdam, iş kurma, faaliyete geçme, ÇED raporu, yatırım alanları vb. birçok farklı konu başlığında bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.invest.gov.tr
Dünyada en iyi 7. Yatırım Ajansı web sitesi seçilen, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansına ait olan bu sitenin “Yatırım Süreç Sihirbazı” sayfasında, sektörler bazında aşama aşama yapılması gerekli idari işlemler anlatılmaktadır.

http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr
Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne ait olan bu sitede, turizm tesisleri başvuru işlemleri, mevzuat, istatistikler, devlet desteklemeleri ve bu sektöre ait çeşitli diğer bilgiler yer almaktadır. Turizm yatırımı yapmadan önce bu sitedeki bilgilere bakmak, büyük ölçüde yol gösterici olacaktır.

http://www.taryat.gov.tr
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi” web sitesidir. Tarımsal desteklemelerin tek bir yerden takip edilebileceği bu sitede, bakanlık destekleri, krediler ve teşviklerle ilgili bilgiler yer almaktadır. Zaman zaman bağlantı problemleri yaşanabilmekle birlikte, her geçen gün site içeriği zenginleşmektedir.

http://www.istekobi.com.tr/kobi-bilgi-merkezi/default.aspx
Türkiye İş Bankası’na ait bu sitede, kobi bilgi merkezi bölümünde, haberlerden makalelere, araştırmalarda uzman görüşlerine makaleleri ile ön plana çıkmaktadır.

http://www.tebkobitv.com
Türkiye Ekonomi Bankası’na ait bu sitede, yeni iş fırsatlarından, pazarlama ve satış bilgilerine, banka kredisinden, KOSGEB desteklerine, dış ticaret için yurt dışı pazarlarından, fuar haberlerine, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili gelişmelerden vergi mevzuatı değişikliklerine ve inovasyon, teknogirişim, girişimcilik gibi konularda bilgilendirici videolar bulunmaktadır. Ayrıca sosyal güvenlik, iş hukuku, vergi, teşvikler, işletme yönetiminde uzman isimler izleyicilerin sorularını yanıtlamaktadır.

http://www.ab-ilan.com
Avrupa Birliği ile ilgili yeni iş ilanları, hibe, fon ve proje fırsatları, SSTK’ların çalışmalar, kobiler için fırsatlar, işbirliği teklifleri, etkinlik duyuruları yer almaktadır.

http://www.surveymonkey.com
Online ortamda anket oluşturulup, bu anketlerin paydaşlara gönderilebildiği ve hızlı bir şekilde anket sonuçlarının değerlendirilebildiği bir sitedir. 10 adet anket sorusu ve 100 adet anket cevabına kadar kullanımı ücretsizdir. Ücretli kullanımda üyelik çeşidine göre bu limitler kaldırılabilmektedir.

http://www.mikroegitim.org
İhracatçılarımızın devlet yardımlarından daha büyük ölçüde yararlanabilmesini amaçlayan bu sitede, mevzuatı daha yalın şekilde anlatan sunumları ile her ihracatçımızın uğraması gereken bir site olarak görüyoruz. Ayrıca site ekibine ulaşılarak, devlet yardımlarına ulaşmada sıkıntı yaşayan kişi ya da kuruluşlara yardımcı olunmaktadır.

http://www.ted.com/talks
“Technology”, “Entertainment”, “Design” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bu site, giderek popüler hale gelmiş, konularına “business”, “science” ve “global issues” kategorilerini de eklemiştir. İlgili konularda videolu konuşmalar olan bu sitede, Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dilde altyazı seçeneği bulunabilmektedir. Ayrıca videoyu izleme sırasında altyazı üzerine tıklanarak videonun tıklanan altyazı bölümüne geçmesi sağlanabilmektedir.

http://www.tse.org.tr/yayinlar/standard-ekonomik-ve-teknik-dergi
Türk Standartları Enstitüsü’nün yayını olan “Standard Ekonomik ve Teknik Dergi”, her ay çeşitli gözde yatırım alanlarında, güncel ve nitelikli bilgiler içeren dergi çıkarmaktadır. Nisan 2012 sayısındaki “Seracılık Sektörü” ve Haziran 2012 sayısındaki “Arıcılık” konuları, bölgemizde yaptığımız çalışmalarda bize nitelikli bir kaynak olmuştur.

http://faostat.fao.org
Türkiye’nin de içinde bulunduğu 245 ülkenin, Gıda ve Tarım sektörüne yönelik bazı resmi istatistiki bilgileri içermektedir.

http://www.yerelnet.org.tr
İllere, ilçelere, belde ve köylere dair yerel yönetimlerin iletişim bilgileri, coğrafi bilgiler, nüfus bilgileri gibi çeşitli faydalı bilgilerin tek bir yerde toplandığı faydalı bir web sitedir.

http://www.kobiden.com
Bu site güncel her bir sektör ve il bazında sanayideki gelişmeler ve yatırımlarla ile ilgili bilgi vermektedir.

http://www.intels-tr.eu
İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından uygulanan Intels-tr projesi kapsamında, ilk defa ihracat yapacak şirketlere yönelik bir eğitici web sitesi oluşturulmuştur. Web sitesinin bölümleri arasında yer alan Dış Ticaret Rehberi, Dış Ticaret Eğitim Animasyonu ve İhracat Oyunu, dış ticaretin karmaşık konularını oldukça basit bir şekilde ele almaktadır.

http://www.yereldeab.org.tr
Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki hibe programları ile Birlik Programları kapsamındaki destekler hakkındaki güncel bilgiye Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından geliştirilen www.yereldeab.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Tamamlanan ve devam eden AB projelerinin yer aldığı sitede, Türkiye haritası üzerinden illere tıklanarak, ilgili ildeki AB proje birimleri ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.