Toplumsal Madde ve Madde Bağımlıları Mücadele Eğitim Derneği Kütahya İl Şube Başkanı Mehmet Canbaz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KUTSO) ziyaret etti.

Ziyarette KUTSO Genel Sekreteri Salih Nafi Alıç ile görüşen Dernek İl Başkanı Mehmet Canbaz, derneğin kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi paylaşarak, Kasım ayında Kütahya Şubesinin kurulduğunu belirtti.

Toplumsal Madde ve Madde Bağımlıları Mücadele Eğitim Derneği Kütahya İş Şube Başkanı Mehmet Canbaz, madde kullanımının tüm dünyada yaygınlaşması sebebiyle, dernek tarafından mücadele çalışmaları yapıldığını ifade ederek, yürütülen çalışmalardan söz etti. Seminerler, farkındalık organizasyonları, spor, sanat, müzik vb. gibi kültürel faaliyetler yürütüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Derneğimizin kuruluş amaçları arasında, dünyada yaygınlaşmaya başlayan madde kullanımının artması ve kullanmış oldukları maddeleri vücuda yaptığı tahribatlar sonucunda kendilerine zarar vermeleri, bununla beraber çevresinde bulunan bireylere de istem dışı faaliyetlerde bulunarak zarar verdikleri sıkça görülmeye başlanmıştır. Bu da toplumsal bir tehdit olmaya başlamıştır. Dünyada ortalama olarak madde ve uyuşturucu kullanım sayısı 185 milyonun üzerinde tahmin edilmekte olup, son yıllarda kullanımı, ulaşımı ve temin edilmesi kolaylaşan maddeler arasında ilk sıralarda Med, kristal, ateş, buz olarak da adları bilinen metam fetamin ismini taşıyan sentetik olan ve duman yolu ile vücuda alınan maddenin, son istatistiklere bakıldığında, 20 milyon madde bağımlısı tarafından bu tehlikeli uyuşturucu maddenin kullanıldığı belirtilmektedir. Madde bağımlılarının ailelerine, uzman psikologlar ve pedagoglar ile eğitim ve seminerler vererek bilinçlendirmek, çocukların ve gençlerin yaşamlarını takip ederek, farklılık gösteren davranışlarını izlemek amacıyla farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Ailelerinin, çocukları ya da çevrelerindeki kişilerde davranış bozuklukları görmeleri durumunda, derneğimiz ile iletişim kurarak, desteğimizden yararlanmalarını arzu ediyoruz. Bizimle irtibata geçmeleri halinde, hızlı bir şekilde tıbbi müdahale edilmesi yönünde istişare yapabiliyor, onları, toplumumuza sağlıklı bireyler olarak kazandırmamız sağlanabiliyor. Ayrıca, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, dernekler, sivil toplum kuruluşları ile yakın iş birliği içinde, madde bağımlılığının rehabilite edilmesi amacıyla, ortak çalışmalar yapıyoruz. Spor, kültür, sanat gibi alanlara yönlendirilerek, madde kullanımından uzaklaştırma faaliyetleri yürütüyoruz.
Derneğimizin kuruluş amaçları arasında, kadına şiddetin önlenmesi, hayvan haklarının, çevrenin ve doğanın korunması, salgın hastalıklar ile mücadele gibi konular da yer almaktadır. Derneğimizin Kütahya Şubesi aracılığıyla, çocuklara, gençlere, ailelere, toplumsal farkındalık sağlanması amacıyla yapılan çalışmalardan yararlanmak isteyen kişilerin, ya da gönüllü olarak bu çalışmalara katkı sağlamak isteyenlerin desteğinden büyük memnuniyet duyarız. Şehrimizin önde gelen kuruluşlarından birisi olan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KUTSO) ziyaret ederek görüşmekten ve desteğini hissetmekten son derece memnun olduk. Toplumsal alanda fayda sağlayacak çalışmalarda iş birliği yapmayı arzu ederiz.”

 

 

 

 

 

Haber: KUTSO Basın