Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ile beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kuruluna nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette, KUTSO Yönetim Kurulunun organizasyon yapısı, seçim sonrasındaki görev dağılımı hakkında bilgi verilerek, karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, KUTSO ile güçlü iletişim ve işbirliği içerisinde olunduğunu, KUTSO’nun yerel basına her zaman sahip çıktığını belirterek, yeni yönetimin hayırlı olması dileklerini sundu.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, yerel basın mensuplarının ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, şehirdeki en önemli beş faktörün, “halk, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversite, siyaset” olduğunu belirterek, altıncı en önemli faktörün de basın olduğunu vurguladı. KUTSO’nun yerel basınla iletişiminin ve işbirliğinin, bundan sonra da sürdürüleceğini belirterek, şu basın açıklamasını paylaştı:

Değerli basın mensupları,

Hepinizi odamız ve yönetim kurulu adına sevgi ve muhabbetle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum

Biliyorsunuz 3 Nisan 2018 tarihinde KUTSO oda meslek komiteleri seçimleri yapıldı. Bir hafta sonra da organ seçimlerimiz neticelendi.

Bu seçimlerimiz, başta Sayın Başkanımız Nafi Güral olmak üzere, yirmi üç yıldır konulan prensipler, çalışma, hoşgörü, gayret, tevazu, çalışkanlık, ötekileştirmeme, disiplin ve ortak hareket etme kültürünün yerleştirilmesi ile odamız kurumsal yapıya kavuşmuştur. Bunun neticesinde, oda seçimlerimiz, bazı oda seçimlerindeki yaşanan olumsuzlukların aksine, üyelerimizin sağduyusu ile huzur ve güven içinde, sağlıklı bir seçim dönemi olarak geçmiştir.

Bu seçim sonunda başkanımızın ve üyelerimizin teveccühü ile organlarımıza ve yönetimimize altın tepside sunulmuş bir hizmet etme armağanıdır.

Sayın Meclis Başkanımız, Meclisimiz ve Meslek Komitelerimizle beraber konulan prensipler ile kurumsallaşmadan taviz vermeden, günün şartları ve dünya gelişmelerine göre yenilikleri üstüne koyarak, üyelerimize, şehrimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz

TOBB çatısı altındaki 365 oda ve borsa içerisinde, A seviyesinde akredite olan onbeşinci sırada bulunan odamızı, hep beraber, profesyonelleriyle birlikte, olduğu yerden daha ileriye taşımak için gayret içinde olacağız.

Maalesef bir gazetede, seçimlerden sonra, KUTSO’nun yeni patronu Özotraç diye manşet atılmıştır. Başta Nafi Güral başkanımız olmak üzere, bizler buralara patron olarak değil, hizmet etmek için aday olmuşuzdur.

KUTSO anlayışında, kavga yok, düşmanlık yok, kitleleri birbirine düşürmek yok, kıskandırmak yok. Gıpta etmek, hoşgörü, barış, tevazu, yardımlaşma, ortak akıl, disiplin ve çalışmak var.

Biliyorsunuz KUTSO organlarında görevli kişiler, bütün hizmetleri sadece kendi imkânları ile yapar. Oda imkânlarını kullanmaz, odanın makam arabası ve sürücüsü yoktur. Bütün bireyler, hizmet düşüncesi ile aday olmuşlardır. Bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonra da prensipler bozulmayacaktır.

Bu gaye için hizmet etmeyi insan olarak yaratılmanın şükrünü ödemek olarak algılanmalıdır. Organlarımızdaki bütün arkadaşlarımızın şehrimize ve ülkemize hizmet etme arzusu vardır. Bize sunulan bu teveccühün karşılığını, çok çalışarak verebiliriz.

Kütahya’nın meselelerini bilmeyen yoktur, burası şikâyet yeri değil, çözüm yeri olmalıdır. Başladığımız yarım kalan işlerimiz var. Sayın Nafi Güral başkanımız ile meclisimiz ve meslek komitelerimizle beraber;

1- Sayın Valimizin başkanlığında Zafer Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile beraber, OSB’yi, genellikle yüksek katma değeri olan otomobil ve otomobil yan sanayine, savunma sanayine ağırlık vererek doldurmak

2-Serbest bölgenin kurulması ve neticelenmesi için azami gayreti göstermek

3-TOBB teknoloji fakültesi ve yüksekokulunu ilimize kazandırmak

4- Zafer Havalimanını, başta Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Hatay illerine karşılıklı haftada bir sefer yapılması, yurt dışı seferlerin artırılması, kargo taşımacılığının gerçekleşmesi için komşu vilayetlerle işbirliği yaparak gerçekleştirmek için çalışmak

5-İlimizde otomotiv çalıştayı gerçekleştirmek

6-Lojistik çalışmalarını tekrar canlandırmak

7-Şehrimizin UNESCO kimliğini kazanması ile diğer paydaşlarla birlikte gelişmesi için çalışmak, bununla birlikte var olan ve yozlaşmış olan şehir kültürünü tekrar kazanmak için paydaşlarımızla birlikte, halkımızla beraber, gayret sarf etmek

Bunları nasıl yapacağımız sorusuna, halkımızın üzerindeki karamsarlık duygusunu, Odamızın üzerinde durduğu beş erk, yerel yönetimler (vilayetimiz, özel idaremiz, belediyemiz,), üniversitemiz, sivil toplum kuruluşlarımız, başta KUTSO olmak üzere, siyasilerimiz, milletvekillerimiz ve halkımızla kenetlenerek, basınımızın desteği ile beraber, üzerimizden atarak başarabiliriz.

Başkanımızın her zaman söylediği gibi pozitif enerjiyi birbirimize aşılayarak çok çalışarak.

Orta doğudaki sınırlarımızda ve dünya üzerindeki gelişmeleri hep birlikte gözlüyoruz
Milletimizin üzerindeki rehavetten silkinip uyanmak, derinlerde gizlenmiş olarak bekleyen milli cevheri ile yüz yüze gelip, yeniden doğuş hamlesi ile yeni dünya düzeninde hak ettiği yerde olabilmek.

Batının ilim ve tekniğine vakıf, milli ve tarihi mazisi ile barışık, milli kültürünü yaşayan ilim ve irfan sahibi insanımızla olacaktır. Bu ancak gayret kemerini kuşanmakla olur.
Unutulmaması gereken husus, üzerinde yaşadığımız vatanın, bin yıldır şehit kanları ile sulanmış, bize bırakılan güzel ve zorlu vatandır.

Bunları yerine getirebilmek için önce kendimizi irdelemeliyiz.
Göz başkasını görür, kendisini idrak edemezmiş.
Bir başka düşünür, her şeyin düzelmesi, insanın kendisinin düzelmesine bağlıdır, diyor.

Bir başka düşünür, iyi insan demek yalnız kendisi iyi olan değildir, kendinde olan iyiliği, cemiyete, insanlığa hizmet ederek aktaran insandır, diyor.

Bizler de birbirimizden memleket için, insanlık için bir şeyler beklerken, “önce, ben de nasıl katkıda bulunabilirim” diyebilmeliyiz. Bunun yolu da birbirimizi sevmek ve saymakla olabilir.

Kütahya birlik ve beraberlik içinde çok çalışarak, bunu başaracaktır. Allah, hepimizin yardımcısı olsun.

Haber: KUTSO Basın