2021 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması hk.

Sayın Üyemiz,

İstanbul Sanayi Odasından, Odamıza gönderilen yazıda;

Tüm dünyada Covid-19 salgınının etkili olmaya devam ettiği 2021 yılında Türk sanayicileri olarak tedarik zincirleri ve maliyet artışları gibi pek çok başlıkta önemli zorluklarla mücadele ettik. Buna rağmen güçlü üretim ve ihracat performansımızla, Türkiye ekonomisinin çift haneli büyüme performansına öncülük etmenin gururunu yaşadık. Son uluslararası gelişmelerle birlikte yükselen belirsizlik ve risk ortamında da sanayimizin yüksek katma değer ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda dönüşümü için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Bildiğiniz üzere, İ tarafından 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyuna sunulan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması, sanayimize ve ekonomimize ilişkin önemli bir referans niteliğindedir. 50 yılı aşkın süredir Türk sanayi sektörünün gelişimine ışık tutan araştırma, katılımcı kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

Hazırlıklarına başladığımız 2021 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılabilme alt sınırı net üretimden satışlarda 200 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satışlar büyüklüğünün Kurumlar Vergisi Beyannamesi (E-beyanname) ile tutarlı olması gerekmektedir.

Net üretimden satışları 200 milyon TL’yi aşan ve 2021 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılmak isteyen kuruluşların;

www.iso500.org.tr adresinde yer alan “Anket Kullanıcı Girişi” uygulamasını kullanarak anket bilgilerini doldurmaları ve mali mühür uygulaması ile Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname);

9 Mayıs 2022 tarihine kadar sisteme yüklemeleri gerekmekte olup, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Saygılarımızla,

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği