A seviye kategorisinde başarısını sürdüren Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO), denetimde, en yüksek puan alan ticaret ve sanayi odaları arasında üçüncü oldu

Akreditasyon sistemi denetiminden geçen oda ve borsalar, sertifikalarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldılar.​

Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki törene; Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile oda ve borsa başkanları ile temsilcileri katıldı.

Törene, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç başkanlığındaki heyetle katılım sağlandı. KUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Meslek Komite Başkanları, Genel Sekreter ve bazı personeller ile yerel basın mensupları iştirak etti.

2008 yılından bu yana “Akredite Oda” olan KUTSO, ticaret ve sanayi odaları kategorisinde, denetimde en yüksek puan alan üçüncü oda olarak, başarısını sürdürdü.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, söz konusu sertifikanın oda ve borsaların verdiği hizmetin bir belgesi olduğunu söyledi. Akreditasyon denetim sürecini başarıyla tamamlayan 150 oda ve borsanın akreditasyon sertifikalarını alacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa temsilcilerinden bu belgelerini asmalarını rica etti.

Hisarcıklıoğlu, dünyanın bir değişim ve dönüşümden geçtiğini belirterek, TOBB ve oda-borsa camiasının, bu değişim ve dönüşümün öncüsü olması gerektiğini vurguladı.

  1. Rifat Hisarcıklıoğlu, akreditasyon sistemi sayesinde oda ve borsaların kendilerini geliştirdiğini anlattı. Akredite oda ve borsaların, 30’dan fazla ülkenin odaları ile proje yürüttüğünü belirterek, girişimcilere en iyi şekilde hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların hizmet kalitesi anlamında, Londra, Paris, Berlin’deki oda-borsa seviyesine ulaştığını vurgulayarak, tüm dünyaya sistemi ihraç edecek konuma geldiklerini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, şu an 365 oda ve borsadan, 278’inin akredite edildiğini, 35’inin de sürecinin devam ettiğini belirterek, tüm oda ve borsaların akredite olmasını, daha kaliteli kurumsal hizmet sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ise hitabında, hizmet kalitesinin belirli bir standarda bağlandığını gösteren akreditasyon töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Oda ve borsaların gümrükler ve bakanlıkla yakından ilgili olduğunu ifade eden Uçarmak, oda ve borsalarda verilen akreditasyonun, hizmet kalitesini belirli bir noktaya getirmesiyle ticari hayatı kolaylaştıracağını, oda ve borsalara disiplin kazandıracağını bildirdi.

Başarıya ilişkin değerlendirmelerini yerel basın mensuplarıyla paylaşan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç şöyle konuştu: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin tertiplemiş olduğu akreditasyon sertifika törenine KUTSO olarak kalabalık bir heyet şeklinde katıldık. Çok sevindirici bir husus ile karşılaştık, bu da ticaret ve sanayi odaları arasında ilk 3’e girmemiz ve plaket verilmesi oldu. Kütahya Ticaret ve Sanayi Odamızın, akreditasyon ile ilgili gelmiş olduğu nokta, üyelerimize ne kadar önemli hizmetler verdiğimizin karşılığıdır. Artarak devam eden başarılarımızdan dolayı, Yönetim Kurulu üyelerimiz başta olmak üzere profesyonellerimize ve ekibimize teşekkür ederiz.”