KUTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSMET ÖZOTRAÇ, EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) toplantı salonunda gerçekleştirilen Eylül ayı olağan meclis toplantısında, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, haziruna hitap etti.

Yapılacak seçimlerin öncesinde, dönemin son meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Özotraç, Meclis Başkanı Nafi Güral’a teşekkür ve şükranlarını sunarak sözlerine başladı. Bir dönemin daha huzur ve uyum içerisinde tamamlandığını belirterek hitabına şöyle devam etti: “Biliyorsunuz bu dönem içerisinde, şehrimiz, Türkiye ve dünya, zorlu bir dönemden geçti. Covid-19’un dünyada yarattığı sıkıntıları hep beraber yaşadık. Çok şükür şehrimizde çok fazla zayiat vermeden bu durumu atlatmış bulunuyoruz. Büyük bir özveri ile ürettiklerini,  imkânları içerisinde, işten çıkarmaların hemen hemen hiç olmadığı bir dönemi yaşadık. Sanayicilerimize ve üreticilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ticarethanelerimizde zor günler yaşandı, bu sıkıntılı günlerde, Odamız, imkânları içinde, bütün üyelerimize hizmet etmek noktasında gayretini gösterdi.

Covid-19 sonrasında, malum olduğu üzere yakın zamanda Rusya, Ukrayna savaşı çıktı ve devam etmekte, bununla birlikte Amerika’nın, AB ülkeleri, Rusya ve Çin ile hesaplaşmaları gündeme geldi. Bu konjonktür içinde, belki Türkiye yeni imkanlara sahip olma durumuna gelebilir. Coğrafi konumumuz, işgücümüz, lojistik imkânlar, dış yatırımcıları ülkemize çekme yönünde bir istikamet göstermektedir. Türkiye’de yapılacak yatırımlarda, körfezde bulunan şehirlerimiz doydu, doldu ve pahalı hale geldi. Kütahya’nın coğrafi konumu, bu yatırımların şehrimize çekilmesi noktasında bir dönüm noktasına geldi. Lojistik bakımdan iyi bir noktaya gelmesinde bazı imkânlar sağlandı. Bunlardan bir tanesi Çanakkale Köprüsüdür. Sayın Nafi Başkanımızla, şimdiki Sayın Cumhurbaşkanımızı, Başbakanlığı döneminde Harlek Otel’de misafir etmiştik. O gün Sayın Başbakanımız ile görüşme fırsatımız olmuştu, ilimizle ilgili meseleleri sunmak üzere bir dosya hazırlamıştık. Bu dosyada Çanakkale Köprüsü ile ilgili hususlar da vardı, görüşmemizde bunları arz ettik. Böylece, Çanakkale Köprüsünü ilk gündeme getiren Odamız olmuştur. Bunun için de Sayın Başkanımız Nafi Güral Bey’e bir defa daha teşekkür ediyorum. Bununla beraber, lojistik imkan olarak Çanakkale Köprüsünün ve Balıkesir-Kütahya arasındaki duble yolun yapılması, Ankara-İzmir otobanının, Altıntaş ilçemiz kavşağından geçiyor olması, Türkiye’de yatırım yapacak yabancıların da dikkatini çekmektedir Çandarlı Limanı bitirildiğinde, aynı zamanda Ankara-İzmir otobanı da neticelendiğinde, Kütahya’daki yatırımcılarımızın, Çandarlı Limanına ve İzmir’e ulaşmaları, iki buçuk saat gibi bir sürede olacaktır. Bu da son dönemde lojistiğin çok pahalı hale gelmesinden dolayı önemlidir, Kütahya’nın konumu ve yatırım yapılabilir bir yer olması için öncelik kazandırmış durumdadır.

Sanayicilerimizin yatırım yapmak için bir şehirde istedikleri iki önemli husus vardı. Bunların birincisi sosyal donatı, ikincisi de nitelikli elemanların bulunabilmesi.

Sosyal donatının gün geçtikçe daha iyileştiğini görüyoruz, ancak daha iyi noktalara gelmesi için yerel idarelerle birlikte gayret sarf etmeye devam etmek gerektiğine inanıyorum. İkinci husus, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının oluşturulması. Aranan eleman yerine, aranılan eleman olan nitelikli kişilerin çoğalması arzu edilmektedir. Bu noktada, Kütahya’mız bize göre ciddi bir mesafe almıştır. Sayın Nafi Başkanımızın Odamız Başkanı olarak göreve geldiği zamandan itibaren çok büyük önem verdiği bir husus eğitimdir. Odamızın eğitimle ilgili gösterdiği gayretler neticesinde, Türkiye’de ikinci pozisyona itilen endüstri meslek liselerine, çok ciddi bir şekilde itibar kazandırılmıştır. Yakın dönemde son olarak, TOBB tarafından, Odamızın da gayretleriyle, Kütahya Organize Sanayi bölgemizde Endüstri Meslek Lisesi hizmete açılmış, 102 kontenjana, 1000’in üzerinde öğrenci müracaatı olmuştur. Bu lisenin çalışmaları ile ilgili olarak Kütahya OSB Başkanımız Tolga Eskioğlu’na ve OSB yönetimine teşekkür ediyorum. KUTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve diğer meslek liselerinde de, mesleki eğitimle ilgili yaptığımız çalışmaların güzel sonuçları alınmış, iyi puanlarla bu okullara da öğrenciler alınarak, kontenjanlar dolmuştur. Bu gayretli çalışmaların ilerleyen günlerde daha iyi noktalara taşınabileceğine, sanayicilerimizin aradıkları nitelikli insan kaynağının oluşması için büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Beş dönemdir Sayın Nafi Başkanımızla beraber çalışmaktayım. Üç dönem başkan vekilliği, bir dönem meclis başkanlığı, bu son dönemde ise yönetim kurulu başkanlığında görev yaptım. Bütün dönemlerde mecliste bulunan arkadaşlarımızın teveccühleri ve Sayın Başkanımızın uygun görmesiyle bu imkânların sağlandığı için teşekkür ediyorum. Bugün hayatımın en mutlu ve gururlu günlerinden birini yaşıyorum, bu imkânları bize uygun gören, başta Sayın Nafi Başkanımıza, bütün meclis üyelerimize ve meslek komitesinde yer alan arkadaşlarıma tekrar şükranlarımı sunuyorum.

 

TOBB nezdinde, diğer oda ve borsalar arasında, tüm ülkemizde Odamıza, Kütahya’mıza itibar kazandıran, bize vizyon açan, öncü olan Nafi Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Hakikaten burası şerefli, onurlu bir yer, bunun kıymetini bilmemiz gerektiğine inanıyorum.

Burada hizmet etmek için, gerekli yerlerde bulunmak, görev almak icap edebilir. Önümüzdeki dönem, yani yeni seçimlerden sonra, uygun görülürse, odamız meclisinde tekrar vazife almaya ve bana verilecek her türlü görevi yapmaya gayret sarf edeceğim.  

 

Odamız, iş dünyası yararına çalışmalarının yanı sıra, şehrimiz, bölgemiz ve ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesi yönünde de faaliyetleri devam ederken, kültür, sanat ve eğitim hayatına önemli katkılar sağlayacak çalışmalar da yapmıştır. “Beyaz Kitap”, “Rengarenk Kütahya”, “Türkçe’nin Sırları”, “Kütahya Sanatçıları”, “Ergun Çelebi ve Kütahya Mevleviliği” gibi kitaplar, Odamız tarafından eğitim ve kültür hayatına katkı olarak kazandırılmıştır. Bu yayınlardan en yenisi de “Kütahya Defterleri” kitabıdır. Bu eseri, Meclis Üyelerimize ve Meslek Komite Başkanlarımıza bugünün anısına hediye olarak takdim ediyoruz.

 

Meclis üyelerimize, meslek komite başkanlarımıza ve üyelerine, profesyonellerimize bugüne kadar yapılan hizmetlerden, göstermiş oldukları gayretlerden dolayı teşekkür ederim. Saygılar sunarım, hürmetler ederim.”

 

 

Haber: KUTSO Basın