Özel Öğretim Kurumlarının Talepleri

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB), Odamıza gönderilen yazıda;

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin talepleri doğrultusunda 08.03.2023 tarih ve 10023 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden tarafımıza gelen cevap yazısı ekte sunulmaktır.

Söz konusu yazıda 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında organize sanayi bölgeleri içinde ve organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik anadolu liselerinde öğrenim gören/görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin 1 Mart 2023 tarihli ve 32119 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tebliğ ile eğitim ve öğretim desteği tutarlarında güncelleme yapıldığı belirtilmektedir.

Özel okullarda asıl görevli aylık ücretli olarak görev yapan öğretmenlere 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ”Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemeler, bütçe kanunlarıyla resmî okul öğretmen ve personeline sağlanan haklara denk olarak okul öğretmenlerine ve personeline de ödenir. Sosyal yardım kapsamındaki ek ödemelerden gelir vergisi kesilmez.” hükmü doğrultusunda eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği

 

EK: T.C. Milli Eğitim Bakanlığı: [75ae9a25-5cba-4ea2-9ec6-dde979939e28]