Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından ev sahipliği yapılan Nitelikli İş Gücü Geliştirme ve Destekleme Projesi (NİGDEP) lansman toplantısı, Kütahya Ticaret ve Sanayi odası (KUTSO), Kütahya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) ve Zafer Kalkınma Ajansı katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, NİGDEP’in amaçları ve hedefleri detaylı bir şekilde ele alındı. Proje kapsamında;

  • Taraflar arasında iş birliğini arttırarak beceri temelli bir yaklaşımla iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun nitelikte iş gücü-iş eşleşmesine destek sunmak,
  • İş arayanların becerilerini artırmak ve İşverenlerin uygun adayları bulmasını kolaylaştırmak,
  • İş arayanlara kariyer gelişim fırsatları sunmak
  • İş piyasasının genel verimliliğini arttırmak ve istihdamı yükseltmektir.

Toplantıda ayrıca, “dış ticaret” ve “yeni nesil satış ve pazarlama” gibi alanlarda, ne eğitimde ne istihdamda olan gençlere yönelik olarak verilecek eğitim modüllerine de vurgu yapılmıştır. Uzman akademisyenler eşliğinde verilecek olan bu eğitimler, üniversite mezunu olan gençlerin niteliklerini sahaya uygun hale getirerek, istihdama katılımlarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

NİGDEP’in başarıyla uygulanması için katılımcıların kararlı iş birliği ve destekleri önem arz etmektedir. Bu proje, bölgesel ve ulusal düzeyde inovasyon kapasitesini arttırarak istihdamı güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Lansman toplantısının ardından DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kutlu Eser ve Kütahya İŞKUR İl Müdürü Erdoğan Şahin tarafından imzalanan protokol ile NİGDEP hızla uygulamaya konulmuştur.

Başvurular 1-14 Nisan arası özgeçmişlerin “ik@kutso.org.tr” adresine ya da Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasına elden iletilmesiyle gerçekleştirilecektir. Ön değerlendirme sürecinde başarılı olan adaylar, 29 Nisan-8 Temmuz döneminde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek eğitim modüllerini tamamlayacaktır.

Eğitimler “dış ticaret” ve “yeni nesil satış ve pazarlama” olmak üzere iki ayrı alanda gerçekleştirilecektir. Başvuru sahipleri, başvurmak istedikleri eğitim modülünü, iletecekleri özgeçmişlerinde belirtecektir.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylara katılım ve başarı belgesi verilecek olup, Kütahya’da staj ve istihdam olanakları açısından değerlendirilecektir.

Haber: KUTSO Basın