KÜTAHYA’NIZA HOŞ GELDİNİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ

Türkiye’yi aydınlık yarınlara götüren yolda, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yanında olmayı görev kabul ediyoruz ve beraber yürümekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Mutlaka Kütahya’nızı siz bizden çok daha iyi biliyorsunuz, ama gene de bizim penceremizden bakarak Kütahya’nızı bizlerin nasıl gördüğünü anlatmak istiyoruz.

2007 yılında nüfusumuz 583,910 iken, aradan geçen 10 yıl içinde nüfusumuz 10.000 azalarak, 2017 yılında 573,642 olarak gerilemiştir.

2002 genel seçimlerinde, AK Parti oyları % 49, milletvekili 6-0
2004 yerel seçimlerinde, AK Parti oyları % 54
2007 genel seçimlerinde, AK Parti oyları % 63, milletvekili 5-1
2009 yerel seçimlerinde, AK Parti oyları % 51
2010 halk oylamasında, AK Parti oyları % 74
2011 genel seçimlerinde, AK Parti oyları % 65, milletvekili 4-1
2014 yerel seçimlerinde, AK Parti oyları % 53
2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, zat-ı âlinize oyumuz % 70
2015/6 genel seçimlerinde, AK Parti oyları % 54, milletvekili 3-1
2015/11 genel seçimlerinde AK Parti oyları % 67, milletvekili 4-0
2017 halk oylamasında AK Parti oyları % 70
Görüldüğü gibi, Cumhurbaşkanımıza olan sevgimizi oylarımızla taçlandırmış olduk.

Sizin Kütahya’nızda yaşayan hemşerileriniz olarak bazı hayallerimiz var.

⁃ Kütahya’nızın göç veren il olmaktan çıkıp, göç alan il olmasını çok istiyoruz. Bunun için de hayallerimizi sizinle paylaşmak, müzaheretinize sığınmak istiyoruz.

⁃ 1967-1987 arasında geçen 20 yıl boyunca Ethem Erdinç, Mesut Erez, Mahir Ablum, Cavit Erdemir, Mustafa Kalemli ve İsmail Karakuyu olmak üzere 6 Kütahyalı milletvekili, bakanlık görevini, milletvekilimiz Sayın Mustafa Kalemli de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevlerini deruhte ettiler. Ancak son 20 yılda, bakanlık görevi deruhte eden milletvekilimiz hiç olmadı. Her ne kadar bizim Cumhurbaşkanı’mız olsa da, bakanımızın da olmasını hayal ediyoruz, lütfetmenizi bekliyoruz.

⁃ Babayiğitler çıkmasını sağladınız, teşekkür ediyoruz. Babayiğitlerin yatırımlarını Kütahya’da yapmaları konusunda müzaheretinize ihtiyacımız var. Gelsinler, 573 bin Kütahyalının sevgileri ve ilgileri ile kendilerine sunulacak olağanüstü fırsatlar, bilgi ve tecrübe dolu çalışanlar yatırımlarının verimli olmasını sağlayacak, asla pişman olmayacaklardır. 6 milyon metrekarelik Zafer OSB’yi sadece otomotiv ihtisas sanayi olarak düzenleme imkânımız mevcuttur.

⁃ TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ)  Kütahya Yüksek Teknoloji Fakültesi ve Teknoloji Meslek Yüksek Okulunun Kütahya’da kurulması için, TOBB ETÜ karar aldı, YÖK de onay bekliyor. Onay verildiğinde, devletimize yük olmadan, Kütahya kendi imkânları ile fakültesini ve meslek yüksekokulunu kuracaktır. Eksiğimiz sadece YÖK Onayı.

⁃ Kütahya’nızın hayallerinden bir başkasını da, hızlı tren güzergâhının Kütahya’nızdan geçmesi olarak ifade edebiliriz.

⁃ Havaalanı büyük bir eksikliğimizi gidermiş olmakla birlikte, akşam İstanbul’dan gelip, sabah İstanbul’a dönmek üzere tek bir uçak görev yapmaktadır. Beklentimiz, sabah, öğle ve akşam olmak üzere, günde karşılıklı üç uçuşun gerçekleşmesidir. Özellikle öğle uçuşları, turizmin hareketlenmesi açısından, olmazsa olmaz ihtiyacımızdır.

⁃ Mevcut çevreyolu ağır taşıtlar trafiği ile beraber kullanılan iç yol haline geldi. Bu yol güzergâhında trafiği rahatlatacak alt ve üst geçitlere ihtiyacımız var, aynı zamanda, gerçek anlamda çevre yolu hizmeti verecek yeni bir çevre yolu yapılması önem arz etmektedir.

⁃ Çanakkale köprüsü müthiş bir hizmet, teşekkür ederiz, Kütahya’nız da bu hizmetten yararlanacak. Anadolu’nun bir çok kesimine, Ortadoğu’ya giden yol Kütahya’nızdan geçecek. Ancak, Balıkesir Kütahya arasındaki yol yapılmazsa, trafik Kütahya dışındaki bir güzergâha kayabilir. Bu nedenle, Balıkesir Kütahya yolunun programa alınması önem arz etmektedir.

⁃ İlçelerimizle aramızdaki yollarımızın da, asgari standartlara sahip olmadığını, üzülerek ifade etmek istiyoruz. İlçelerimizle bütünleşmekte zorlanıyoruz.

Bu hizmetleri almakla hemşerilerinizin çok mutlu olacağını takdir edersiniz.

Cumhurbaşkanı’mıza sevgimiz ve desteğimiz asla eksilmeyecek, artarak devam edecektir.

KÜTAHYA TİCARET VE SANAYİ ODASI