Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tanıtım toplantısı, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, bakanların, milletvekillerinin, TOBB çatısı altındaki oda/borsa heyetlerinin katılımında yapılan toplantıda, hayata geçen reformlara ilişkin bilgi sunuldu.

Programa, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Meclis Başkanı İsmet Özotraç, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Başkanları, TOBB Kütahya KGK İcra Komitesi Başkanı, personel, Kütahya basın mensuplarından oluşan 65 kişilik heyet katıldı.

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi. “Dünya ülkeleri ‘bir tane yatırım ortamı reformunu nasıl yapacağız’ diye düşünürken, hükümetimizin kararlı adımlarıyla biz 100 reformu birden hayata geçiriyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu, Yatırım olmadan zenginlik, istihdam, iş ve aş olmayacağını dile getirerek, “Hepimiz Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasını, daha fazla yatırım çekmesini, daha zengin olmasını istiyoruz. Biz birlikte daha güçlü olduğumuzu, Türkiye’yi daha ileriye taşıyabileceğimizi çok iyi biliyoruz” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin reform çalışmaları için tüm bakanların çok büyük gayret sarf ettiğini ifade ederek, “Türk özel sektörü olarak hepinizle gurur duyuyoruz. Şirketlerimizin, KOBİ’lerimizin ayağına pranga olan birçok konuyu bu reformlarla çözüme kavuşturuyorsunuz, hükümetimizin kararlı adımlarıyla 100 reformu birden hayata geçiriyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz. El ele verdiğimizde ülkemiz, her sorunu aşacak, hak ettiği yere gelecektir, yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecektir.” Şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım da, yaptığı konuşmada, bu yılsonuna kadar vatandaş-devlet arasındaki her türlü işin e-devlet üzerinden yapılacağını belirterek, “Bürokrasiyle, bürokratla karşı karşıya gelmeden her işinizi yapabilirsiniz. Yani bürokrasi ‘tuş’ oluyor, tuşa basacaksınız, işinizi yapacaksınız” dedi.

Yatırım Koordinasyon Kurulu’nun 2017-2018 yıllarını kapsayan reformlarının hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, paketin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde sekretarya görevini yürüten Ekonomi Bakanlığına ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a, özel sektör temsilcilerine, TOBB’a, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm katkısı bulunan kurumlara teşekkürlerini iletti.

Yıldırım, girişimcilere, şirketlere ve yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanmasının lütuf değil görev olduğunu vurgulayarak, şirket kurmak için yürürlüğe giren kolaylıklardan söz etti.