20- 21 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan “ ULUSLARARASI STANDART BANKACILIK PRATİĞİ – ISBP 745 ” SEMİNERİ

Sayın Üyemiz,

İlgi: Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 28.08.2018 tarihli e-postasında;

ICC tarafından 2013 yılında revize edilen Uluslararası Standart Bankacılık Uygulaması (ISBP 745) yayını akreditif işlemlerinde belgelere yönelik UCP 600 kurallarının pratikte nasıl tatbik edileceği konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu Yayının en önemli özelliği, ICC Bankacılık Komisyonu tarafından sorunlu olayların çözümü için verilen resmi görüşlerin birçoğunu kapsaması ve bu yönüyle belgelere ilişkin en güncel ICC görüşlerini yansıtan kaynak olmasıdır.

ISBP Yayını ve bu Yayına yönelik seminerler, UCP 600 kurallarının sadece belgelere yönelik olanları hakkında bilgiler içermesi nedeniyle özellikle bu konuda bilgi edinmek isteyenler veya bilgilerini güncellemek isteyenler açısından oldukça yerinde bir kaynaktır.

Diğer yandan ISBP Yayınının revizyonu sonrasında ICC Bankacılık Komisyonunun belgelere ilişkin verdiği yeni görüşler, yorumlar ve hatta bazı değişiklikler uygulamada bazı farklılıkları da beraberinde getirmeye devam etmektedir. Akreditif uygulamacıları açısından bu yeni, değişik görüşlerden bilgi sahibi olmak ve mevcut bilgilerini tazelemek her zaman önemli bir ihtiyaç noktasıdır.

Milli Komitemiz bu önemli ICC yayınında yer alan konular hakkında uygulamacılara genel bir hatırlatma yapmak, tereddüt edilen konulara açıklık getirmek ve yeniliklerden bilgi vermek amacıyla bu semineri düzenlemektedir.

Farklı banka ve firma temsilcilerinin bir arada olacağı bu tür seminerler uygulamacılar açısından son derece değerli bir öğrenme ortamıdır. Farklı sektörlere ilişkin karşılaşılan sorun ve tecrübelerden bilgi sahibi olunmaktadır.

Seminere katılmak isteyenlerin, ekte bulunan kayıt formunu ve ödeme dekontunu en geç 17 Ekim Çarşamba gününe kadar ICC Türkiye Milli Komitesi’ne faks (0.312.219 42 58) veya e-posta (icc-tr@tobb.org.tr) yoluyla göndermeleri rica olunur.

Saygılarımızla,

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği

EKLER: