154 İLÇEYE, 154 YENİ OKUL MÜJDESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ulusal Eğitime Katkı Protokol Töreni, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

TOBB tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan Ulusal Eğitime Katkı Protokolü sayesinde, 154 ilçeye 154 yeni okul kazandırılacak.

81 ile 81 okul kampanyasında son noktaya gelen TOBB, eğitimde yeni bir projeye imza attı.

TOBB’un eğitim hamlesi, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda düzenlenen protokol töreni ile kamuoyuna duyuruldu.

Projenin detaylarının da açıklandığı törene, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda Borsa Başkanı katıldı.

Düzenlenen törene, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) temsilcisi olarak Meclis Üyesi Emin Yüce katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, TOBB olarak Türkiye’nin öncelikli meselesinin eğitim olduğuna inandıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu vizyonla hareket ettik ve en önemli yatırım alanı olarak, ülkemize yeni okullar kazandırmaya ihtiyaç duyulduğunu gördük. TOBB Yönetim Kurulumuzun aldığı kararla, 81 İlde 81 okul yaparak, milletimize ve şehirlerimize armağan ettik. TOBB olarak, eğitime yönelik yapmış olduğumuz tüm yatırımların ve desteklerin toplam hacmi, 3 milyar 587 milyon liraya ulaştı. Özel sektör olarak, nitelikli çalışan bulamamaktan, mesleki eğitimin ihtiyaçları karşılamamasından şikayet ediyorduk. Mesleki eğitimde kamu-özel sektör iş birliğini artırmak, özel sektörün rolünü güçlendirmek istiyorduk. Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli vasıta olsun istiyorduk. Bu bizim 20 senedir gündemimizde olan bir konuydu. Sağ olsun Sayın Bakanımız Mahmut Özer’den bu konuda hem büyük destek, hem de önemli icraatlar gördük”

Özel sektör ve Türkiye açısından yeni ve çok önemli bir girişim başlatıldığını, bunun gururu ve sevincinin yaşandığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “81 İl’de 81 okul projemizin sonuna geliyoruz. Ama burada durmuyoruz, yeni ve daha büyük bir işe şimdi girişiyoruz. 154 ilçede, 154 yeni okul için harekete geçiyoruz. Odalarımızın ve Borsalarımızın faaliyet gösterdiği 154 ilçemize daha, yeni okullar kazandırıyoruz. İlçelerimize, hayırlı ve uğurlu olsun. Hamdolsun, bir zamanlar uzak birer hedef olarak duran eğitim ve sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün imzalanan protokol ile TOBB tarafından Türkiye’ye kazandırılan eğitim tesisi sayısı 307’ye ulaştı. Eğitime yapılan yatırımlarda asla zarar edilmeyeceği bilinciyle çalışıyoruz. Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Türkiye’nin girişimci gücü olarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: www.tobb.org.tr