KUTSO YÖNETIM KURULU BAŞKANI ESIN GÜRAL ARGAT 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

Ülkemizde ve tüm dünyada son yüz yılda insan haklarında yaşanan gelişmelere rağmen kadınlar hala eğitimden, çalışma hayatına, karar alma mekanizmalarında söz hakkından gelecek hayallerine kadar pek çok farklı alanda cam tavanlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sunan ve iş gücüne katılımda eşit ve adil bir anlayış sunan toplumların ekonomik kalkınma düzeyinin de yükseldiği biliniyor.
Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, dünya genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için önümüzde 132 yıl olduğunu söylüyor. Rapora göre iş gücündeki cinsiyet eşitliği yüzde 62,9 oranı ile endeksin ilk derlendiği günden bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak dikkat çekiyor.
Ülkemizde nüfusun neredeyse yarısını oluşturan kadınlar ise TÜİK verilerine göre 2021 yılında istihdamdan yalnızca yüzde 28 oranında pay almışlar. Kadın istihdam oranı 2021 yılında yüzde 28 ile 2004 yılının yüzde 20,8 oranına göre artış göstermiş. Buradan ise her 10 kadından yaklaşık 3’ünün çalışma hayatında olduğunu anlıyoruz. Bu durumu hızla pozitif yönde değiştirmek için topyekûn ortak bir çaba gösterilmesi gerekiyor.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) başkanı seçilerek Türkiye’nin ilk kadın Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olmamın getirdiği bir sorumluluk var. Bu doğrultuda, KUTSO olarak ilk etapta Kütahyalı kadınların sesi olmak için çalışmalarımız devam ediyor. TOBB öncülüğünde yürütülen ve pilot il olarak Kütahya’da başlayan “Sanayide Kadın Eli Projesi” ile kadınların sanayinin her alanında istihdamını artırmayı hedefliyoruz. Üreten kadınların, ekonomiye ve istihdama kazandırılması, girişimciliğin artması amacıyla KUTSO bünyesinde kurulan Kadın Girişimci Ofisi ile önümüzdeki dönemde eğitim, danışmanlık, mentorluk hizmetleri sunacağız. Ayrıca işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli istihdamın artırılması için meslek liselerimizde çalışmalar, üniversitemiz başta olmak üzere, paydaşımız olan kurum ve kuruluşlar ile iş birliği ve proje çalışmaları yürütüyoruz. KUTSO olarak kadınların istihdama katılım oranının artırılmasının ülkemizin öncelikli meselelerinden biri haline getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
Kadınların üstlendikleri görevlerle sürdürülebilir kalkınmanın taşıyıcı gücü olacağına inanıyoruz. Cumhuriyet tarihinin seçilen ilk kadın TSO başkanı olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Eşit temsil, eşit haklar ve eşit sorumluluklar için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.