Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantının ardından üyeler için Oda’nın sosyal tesislerinde iftar yemeği düzenlendi.
Toplantıya, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat ve Yönetim Kurulu Üyeleri, KUTSO Meclis Başkan Vekili Harun Yurdagül ve Meclis Üyeleri, Meslek Komite Başkanları ve KUTSO Akademik Danışmanı Dr.Öğr. Üyesi Zeynep Hiçdurmaz katıldı.

KUTSO Yönetim Kurulu Esin Güral Argat meclise hitabında, Kütahya Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen “Kütahya Konteyner Kent” projesinde oldukça önemli bir noktaya gelindiğine değindi. Tüm bağışlarla birlikte yaklaşık 800 kadar konteyneri bölgeye sevk etmek üzere hazırlıklarının tamamladığını ifade etti. Konteynerlerin önemli bir bölümünün de bölgeye sevk edildiğini belirtti. Konuyu yerinde değerlendirmek ve alanı görmek üzere günübirlik bir Hatay ziyareti yaptıklarını ifade eden Esin Güral Argat, Hatay ziyareti amacının hem geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerinin ilgili mercilerle paylaşmak, hem de bölgede koordinasyon valisi olarak görev yapan Kütahya Valisi Sayın Ali Çelik’i ve Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl’ü de yerinde ziyaret ederek kendilerine başarı dileklerini iletmek olduğunu söyledi. Bununla birlikte AFAD Genel Bölge Başkanı Yunus Sezer’in de bölge ziyaretine katıldığı ve Hatay Koordinasyon Valisi Ali Çelik ile beraber “Kütahya Konteyner Kent” sahasını ziyaret ettiklerini ifade etti. Buranın altyapı çalışmalarını, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığını ve çalışmaların tamamlandığı yerlere de KUTSO tarafından sevk edilen konteynerların çok başarılı ve doğru bir şekilde yerleştirilmelerinin yapıldığını da paylaştı. Verilen destekler için herkesin emeğine teşekkür etti. Kütahya’nın Hatay’a verdiği çok büyük destek ile ilgili hem Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri hem de Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl ve Hatay Koordinasyon Valisi Ali Çelik ayrı ayı ifade ettiklerini belirterek tüm Kütahya’ya teşekkür ve sevgilerini ilettiklerini söyledi. Ardından bu vesile ile herkese hayırlı ramazanlar dileklerinde bulunarak Ramazan Bayramı tebriklerini de şimdiden iletti.

Toplantıya, KUTSO Meclis Başkan Vekili Harun Yurdagül başkanlığında gündem maddeleriyle devam edildi. Bu kapsamda, Meclis Divan Kâtibi Kemal Emre Olçar, bir önceki toplantının karar özeti vb. hususları, Yönetim Kurulu Üyesi Melih Aslan mali konuları, Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Kırdar ise Mart ayı faaliyet raporunu ve rehbere yeni eklenen ve güncellenen TOBB NACE kodlarını sundu.
Gündem maddelerinin ardından, KUTSO bünyesine yeni katılan Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Zeynep Hiçdurmaz Meclise hitabında, KUTSO Akademik Danışmanlığı boyunca gerçekleştireceği hedeflerin söz etti. Konuşmasında, hedeflerin akabinde danışmanlık sürecinde bazı planlama ve önerilerinin olacağını ifade ederek, özellikle bu noktada proje çalışmalarının da başta olacağını ve proje konusunda çok dinamik bir proje ekibiyle tanıştığını ekledi. Bu noktada Avrupa Birliği projeleri başta olmak üzere, iyi bir çağrı takibiyle yapabileceği tüm destekleri gerçekleştireceğini söyledi. Günümüzde dezavantajlı grupların topluma sosyal içermelerinin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu ve her ne kadar alan ekonomik saha olsa da, bunun sosyal alanda güçlendirilmesinin son derece önem taşımakta olduğunu da dile getirdi. Bu konuyla alakalı tüm kurumların da sorumluluğunun olduğunu, bu kurumsal sorumluluk kapsamında sosyal içerme faaliyetlerini güçlendirici, başta kadınların istihdamı olmak üzere, engelliler ve dezavantajlı grupların topluma ve ekonomik hayata katılımlarını güçlendirici faaliyetlerin öncelikli amaçlar olarak belirlenebileceğini belirtti.

KUTSO Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Hiçdurmaz’ın konuşmasının ardından, kurum ve kuruluşlarda Odamızı temsilen görev alan Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Kırdar sunum yaptı. Deprem dolayısıyla Hatay’a gerçekleştirilen ziyarette, yapımı gerçekleştirilen Kütahya Konteyner Kent projesinin ilk etabının kısa sürede kullanıma sunulacağı ve açılışının yapılacağı bilgisini paylaştı. Hatay’da yaşanan depreme ilişkin bölgede, KUTSO heyeti olarak, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) olmak üzere ziyaret ettiklerini ve başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulunduklarını ifade etti. Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl’ün, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarının ve Yönetim Kurulu Üyelerinin teşekkürlerini ve selamlarını iletti.

Gündem maddeleri ve konuşmaların tamamlanmasıyla, KUTSO Nisan ayı meclis toplantısı, iyi dilekler paylaşılarak, Meclis Başkan Vekili Harun Yurdagül tarafından kapatıldı.

Haber: KUTSO Basın